אורטופדיה

אורטופדיה - אי-חיבור של שברים

י.ש  בת 36 , נשואה + 3 ילדים עובדת כמזכירה בחברת תרופות. ברקע הרפואי שלה ידועה כסובלת מאי-ספיקת כליות מתקדמת מזה כ 12 שנה, עברה כבר השתלת כליה אחת שתפקדה למשך מספר שנים בלבד, וכיום יש דחייה של השתל ומועמדת להשתלה נוספת של הכליה. עד אז מטופלת בדיאליזה 3 פעמים השבוע.

10 חדשים טרם הגעתה למרפאתי היתה בטיול משפחתי בצפון ונפלה מאופניים עם חבלה לכתף שמאל. אובחן שבר של עצם הקלביקולה השמאלית עם בליטה גדולה של העצם תחת העור. טופלה המיון בי"ח זיו במיתלה  ליד שמאל עם המלצה לפנות לטיפול ניתוחי במקום מגוריה. למחרת פנתה למרפאה אורטופדית בבי"ח באזור המרכז שם הומלץ על טיפול ניתוחי לקיבוע השבר. עברה הניתוח לאחר הכנה מתאימה והשבר קובע בעזרת פלטה עם ברגים.

Portrait of sporty woman putting her hand on red spots on while has sport injury in her shoulder.

ביקורת לאחר מספר שבועות הראתה שחרור של הפלטה עם התרופפות של הברגים. הוחלט על טיפול ניתוחי נוסף אותו עברה כחודשיים לאחר הראשון, ובניתוח זה הוצא המקבע הפנימי, נלקח שתל עצם המאגן והשבר שוב קובע בעזרת פלטה וברגים. הופנתה לטיפולי פיזיוטרפיה וצורך שיקום הכתף, ונשאחר במעקב המרפאה האורטופדית של בית-החולים.

למרפאתי היגיעה לאחר 6 חדשים מהניתוח השני בשל תלונות של כאבים ותנועה פתולוגית באזור השבר , לאחר שצילומים הראו שאין עדיין סימני חיבור , ולדברי המנתח "יתכן שגם לא יהיו נוכח הזמן שעבר מהניתוח, ולנוכח הרקע הרפואי שלה כחולת דיאליזה".

מעיון בצילומי הרנטגן אכן לא היה חיבור באזור השבר, עם פער של מעל 0.5 ס"מ בין החלקי העצם. המקבע הפנימי ישב טוב על העצם ולא היו סימני התרופפות. מבחינה קלינית, המקום היה מעט רגיש, הייתה הגבלה בטווחי התנועה ובעיקר התקשתה בתנועות מעל לגובה הראש ובסגירת חזייה מאחור.

הסברתי לה כי גלי הלם יכולים לעזור להאצת החיבור בשבר ושצריך זמן על מנת לראות התוצאות בצילומי הרנטגן. לאחר הטיפול השלישי מסרה שאין כאבים במקום השבר, ואכן טווחי תנועת הכתף היו בשיפור. טופלה ב 5 מפגשים טיפוליים אחת לשלושה שבועות . צילומי ביקורת שנעשו לאחר 4 חדשים הראו התחלה של קאלוס באזור השבר, וצילומים לאחר 7 חדשים מתום הטיפולים הדגימו שבר מחובר במלואו.

היום היא רוכבת על אופניים עם ילדיה הקטנים בפארק הירקון, טווחי תנועת הכתף מלאים,ונחסך ממנה ניתוח נוסף.

נגישות

לתאום פגישה

מוזמנים לשלוח לנו הודעה