הסיבות העיקריות לבעיית כתף קפואה וטיפול

הסיבות העיקריות לבעיית כתף קפואה וטיפול

שאלה:

שמי רמי, גבר בן 47. לפני כשנה אובחנה אצלי סוכרת ואני מטופל בתרופות. מצב הסוכר  בדם,כפי שאני יודע היום, יציב. לאחרונה אני מתחיל להרגיש כאבים בכתף ימין בעת ביצוע פעולות שגרתיות. הבנתי מחברים שיש קשר בין הדברים. האם זה נכון? מה עלי לעשות?

Portrait of sporty woman putting her hand on red spots on while has sport injury in her shoulder.

תשובה:

משאלתך אכן עולים מספר נתונים אשר עשויים להצביע על מצב שנקרא כתף קפואה. זו היא מחלה הבאה לידי ביטוי בקיצור משמעותי בטווח התנועה של הכתף ובכאבים המתלווים לתנועות אלו. ייתכן ובתחילה הרגשת את הכאב רק בלילה, כאשר הכתף מונחת במנח יציב, אך עם הזמן התפתח הכאב לזמני פעילות מסוימים. מחקרים שונים מראים כי התופעה נובעת מפגיעה באספקת הדם המקומית, הפוגעת ברקמות הרכות באזור הכתף וגורמת להסתיידות מקומית. לכן, נוטים לשייך את התופעה למחלות המשפיעות על זרימת הדם בגוף, בניהן סוכרת.

המלצתי היא לגשת לרופא מוסמך על מנת לבצע אבחון מקיף. האבחון יהיה בנוי מתשאול נרחב,בדיקה גופנית ובדיקות מעבדה. על פי האבחון הראשוני הנ"ל, יהי קל יותר להמשיך במתן טיפול.

טיפול בבעיית כתף קפואה כולל מספר שלבים. ניתן לתת תרופות לאלחוש הכאבים ולהקלה על תנועתיות הכתף, בהמשך יתכן ויהיה צורך בהזרקת סטרואידים למקום הפגוע, אם כי, אצל חולי סוכרת יש לנהוג שמשנה זהירות.

שיטת טיפול נוספת , אשר עשויה לסייע משמעותית במקרים של הסתיידות היא טיפול בגלי הלם אשר תוך כדי העברת רטט אקטיבי לאזור, מפוגגים את ההסתיידות המקומית, בדומה לטיפול באבני כליה. הטיפול אינו פולשני ובדרך כלל, אינו כרוך הכאב. יש לחזור על הטיפול מספר פעמים על מנת להשיג תוצאות טובות. במקרים בהם הטיפולים המצוינים לעיל, לא הועילו, ייתכן ויהיה צורך בהתערבות כירורגית, אך אנו מקדימים את המאוחר.

חשוב לציין, אני ממליץ בחום לפנות לגורמים המוסמכים לדבר בלבד, על מנת לא להגביר את הנזק. בהצלחה. 

נגישות

לתאום פגישה

מוזמנים לשלוח לנו הודעה