טיפול בחרדה חברתית - החל מהשורש

טיפול בחרדה חברתית - החל מהשורש

חרדות הן פחדים המשבשים את אורח החיים הנורמלי התקין עד כדי כך שהם הופכים לבעיה שיש לטפל בה. בין כל החרדות הקיימות, טיפול בחרדה חברתית הוא אחד הטיפולים הנפוצים ביותר, ואחוז האוכלוסיה המאובחנת כסובלת מחרדה חברתית הוא כ- 7%. הטיפול כולל בעיקר פסיכו-תרפיה, ותרופות פסיכיאטריות ניתנות רק במקרי הצורך ולא תמיד. 

2235

מהי חרדה חברתית

כמו בכל הפרעת חרדה אחרת, גם בהפרעת חרדה חברתית מדובר על פחד מוגזם שיוצא מכלל שליטה ומשבש את אורח החיים הנורמלי, כפי שציינו בתחילה. חרדה חברתית, כשמה כן היא, והיא מגיעה לידי ביטוי במצבים חברתיים שונים.

לדוגמא: כאשר האדם צריך לדבר בחברה, ולעיתים מספיקה המחשבה על להיות בחברה כדי לשתק את האדם הסובל מחרדה זו. ברוב המקרים, החרדה היא מתגובת החברה כלפי ההתנהגות של האדם או כלפי דבריוף והוא חושש שהתנהגותו או דבריו יחרגו מהנורמה ויגרמו לסובבים ללעוג לו ולהשפילו.

פסיכולוגים בתל אביב מספרים

בתל אביב רבתי, כמטרופולין היחיד בישראל, מתרכזים פסיכולוגים רבים. כל פסיכולוג בתל אביב יכול להעיד כי אחד הטיפולים הפסיכולוגיים השכיחים ביותר הוא טיפול בחרדות בכלל, ובפרט טיפול בחרדה חברתית. סביר להניח שהמצב זהה גם בשאר חלקי הארץ.

מעטים האנשים שמגיעים לפסיכולוגים בתל אביב ובמקומות אחרים כשהכל טוב, ובשל היות האדם יצור סתגלתני, צריכה להיווצר הפרעה ממשית באורח החיים כדי שהאדם יפנה לטיפול, ולעיתים הוא יובא לטיפול על ידי משפחתו כיוון שאינו יכול לפנות לטיפול בכוחות עצמו או שאינו מזהה את הבעיה כראוי.

איך יוצאים מזה

בהנחה שכל התנאים לטיפול הטוב מתקיימים, כלומר ישנה תחושת מחויבות מצד המטופל ורצון אמיתי לשינוי מהותי בחייו יחד עם הבנה כי עליו להשקיע כדי ליצור את השינוי הזה, לצד כימיה טובה ותקשורת גלויה בין המטופל למטפל, הטיפול יעצים את המטופל ויביא אותו לממצב בו יוכל, בהדרגה, להתמודד עם החרדה המשתקת אותו כרגע, עד לחזרה לחיים בריאים ותפקוד תקין.

הדבר נכון לטיפולים רבים בפסיכו-תרפיה, כמו טיפול של דיכאון קליני, טיפול בחרדות שונות ועוד. תרופות פסיכיאטריות, כאמור, אינן ניתנות בכל מקרה אלא במידת הצורך בלבד, וסיכויי ההחלמה מהפרעת חרדה חברתית הם גבוהים מאוד.

נגישות

לתאום פגישה

מוזמנים לשלוח לנו הודעה