מהי בדיוק תסמונת התעלה הקרפלית?

מהי בדיוק תסמונת התעלה הקרפלית?

תסמונת התעלה הקרפלית נחשבת לאחת מהתסמונות הנפוצות ביותר, והיא מובילה לפגיעה משמעותית בתפקוד היומיומי ובאיכות חייהם של מיליוני בני אדם בכל רחבי העולם. מדובר בתסמונת שבה העצב המדיאני נתון בלחץ בעקבות היצרות התעלה הקרפלית בשורש כף היד.

התעלה הקרפלית מהווה כמעין מבנה צר הממוקם בשורש כף היד אשר מכיל עצבים וגידים שבתוכם העצב המדיאני האחראי לתחושה ולתנועה בכף היד. כשמסיבה כלשהי הנפח בתעלה קטן או שישנו גירוי של הגידים, אזי גדל הלחץ על העצב המדיאני, כשהתוצאה מתבטאת בכאבים ותסמינים נוספים.

401125-PCQN6V-79

מהם התסמינים?

תסמונת התעלה הקרפלית באה לידי ביטוי בכאבים, חולשה ונימול באצבעות ובכף היד, כשהכאב מקרין אל האמה ולעתים אף לכתף. התסמינים נוטים להתפתח בהדרגה, בכף יד אחת או בשתיהן, ומטופלים מתלוננים לעתים קרובות על כאב אשר מעיר אותם מהשינה בשעות הלילה וחולף רק לאחר ניעור של הידיים.

תלונות אופייניות פחות נוגעות לנוקשות, קיפאון ונפיחות. כשהתסמונת נמצאת במצב מתקדם יישנה לעתים חולשה וירידה בתחושה של האגודל והיד, עד לכדי התקשות בביצוע פעולות מוטוריות עדינות כמו רכיסת כפתורים והפלת חפצים.

מהם הגורמים להתפתחותה של תסמונת התעלה הקרפלית?

עד כה לא הצליחו המדענים לשים את האצבע על גורם ספציפי ממוקד העשוי להיות האחראי להתפתחותה של תסמונת התעלה הקרפלית. עם זאת, מחקרים בתחום מצאו שבדומה לתופעה המכונה "אצבע הדק" שכיחותה גבוהה יותר באוכלוסיה אשר מרבה להפעיל באופן רוטיני את שורש כף היד כמו אנשי הייטק, עובדי מחשב וקלדנים ואו עוסקת בעבודת כפיים. עוד נמצא שמתקיימת זיקה כלשהי למצבים רפואיים מסוימים כגון דלקת פרקים ראומטית, היריון, השמנת יתר, שבר בכף היד ותת פעילות של בלוטת התריס.

שיטות הטיפול המקובלות ברפואה הקונבנציונלית

תסמונת התעלה הקרפלית עלולה להימשך פרקי זמן ארוכים של שבועות, חודשים ושנים. ההחלמה המלאה מתאפשרת בדרך כלל רק במקרים בהם נגרמת התסמונת ממצבים רפואיים כגון סוכרת, השמנה או תפקוד לקוי של בלוטת התריס, זאת לאחר שנעשה טיפול במצב הרפואי הלקוי.

הטיפול הקונבנציונלי המקובל כולל לרוב משככי כאבים ללא מרשם רפואי, הנחיות להפעלה נכונה של כף היד, טיפול פיזיותרפי ושימוש בסד. במקרים החמורים יותר עשוי הטיפול לכלול כדורים נוגדי דלקת והזרקת סטרואידים מקומית להפחתת הדלקת והקלה על הכאב. במידה והטיפול השמרני אינו מוביל להטבה במצב או שהתסמונת מלווה בחולשת שרירים, תישקל האופציה הניתוחית במטרה לשחרר את הלחץ מעל העצב המדיאני.

נגישות

לתאום פגישה

מוזמנים לשלוח לנו הודעה