מהי נפיחות בבטן וממה היא נובעת?

מהי נפיחות בבטן וממה היא נובעת?

נפיחות בבטן הינה תופעה שכיחה ובלתי נעימה המתקיימת אצל 10% עד 30% מקרב האוכלוסיה. הנפיחות מופיעה לרוב לאחר ארוחה דשנה, העשויה להוביל לתחושת אי נוחות וכבדות, ולהפריע לפעילות השוטפת, במיוחד במצבים בהם היא מלווה בגזים וכאבי בטן.

אחת הסיבות הנפוצות לתחושת הנפיחות הכללית קשורה לסוג המזון שאותו אנו אוכלים, שעשוי לגרום להיווצרותם של גזים, כמו כרוב, כרובית, צנון, קטניות ומזונות המכילים שמרים ומוצרי סויה. תחושת הנפיחות בבטן עשויה להיגרם גם בעקבות אי סבילות ללקטוז ואלרגיה לחלבון הגלוטן (מחלת הצליאק) אשר נמצא בחלק מן הדגנים.

סיבות נוספות הן הרגלי אכילה לקויים המתבטאים בארוחות גדולות מדי, העלולות להכביד על מערכת העיכול ולהוביל לנפיחות של הבטן, בעיקר אם הארוחות מלוות בלעיסה מהירה מדי, תוך כדי דיבור ושתייה במהלך הסעודה.

2630

נפיחות בבטן בעקבות בעיות בתפקודה של מערכת העיכול

נפיחות בבטן עשויה להיגרם גם מבעיות בתפקודה של מערכת העיכול בעקבות פגיעה בפלורת חיידקי המעי ואו תסמונת מעי רגיז. במערכת העיכול שוכנים דרך קבע מגוון אוכלוסיות של חיידקים, שחלקם מסווגים כ"חיידקים טובים" המסייעים בתהליך העיכול של המזון, וכן לספיגתו בגוף ולמניעת מצבים בלתי רצויים כגון הצטברות מזון שאינו מעוכל באזורים שונים במעי ונפיחות.

פגיעה בשיעור החיידקים הטובים במעי בעקבות תזונה לא נכונה, נטילת אנטיביוטיקה לפרקי זמן ממושכים או חדירת וירוסים ופתוגנים אחרים אל מערכת העיכול עלולה להוביל לשגשוג אוכלוסיית הפטריות והחיידקים הפתוגנים, המשחררים גזים ורעלנים שונים בעת תהליך ההתרבות.

אחת הדוגמאות הקלאסיות לתופעה היא פטריית הקנדידה הנמצאת דרך קבע במעיים, כשבמהלך התרבותה היא מייצרת רעלים וגזים הגורמים, בין היתר, לתחושת מלאות ונפיחות בבטן. סיבות נוספות הן הרגלי אכילה לקויים המתבטאים בארוחות גדולות מדי, העלולות להכביד על מערכת העיכול ולהוביל לנפיחות של הבטן, בעיקר אם הארוחות מלוות בלעיסה מהירה מדי, תוך כדי דיבור ושתייה במהלך הסעודה.

המודל הטיפולי הייחודי לנפיחות בבטן

הטיפול המקובל לתופעה של נפיחות בבטן הינו סימפטומטי וכולל מתן תכשירים סופחי גזים הנשענים על פחם, שינוי תזונתי והימנעות ממזונות אשר גורמים לנפיחות.

אחד מהמרכזים המתמחים בטיפול בנפיחות בבטן הוא מרכז רפואי  ד”ר דיין לרפואה משולבת, המשלב בין רפואה קונבנציונאלית לרפואה משלימה, ומעניק מעטפת רחבה של טיפולים בתחומים שונים, החל ממחלות של מערכת העיכול כמו מחלת קרוהן, קוליטיס וקנדידה במעי וכלה בבעיות אורתופדיות, כירורגיית כלי דם וטיפולים ייחודיים לצורך ניקוי כבד מרעלים.

המודל הטיפולי הייחודי לנפיחות בבטן מותאם פרטנית לצורכי המקרה, ועשוי לכלול שינוי בהרגלי האכילה ובמרכיבי התזונה, וכן טיפול בתכשירים לשיקום הרירית כמו קוליביוגן וטיפול בהידרותרפיה לצורך סילוק כל הפסולת מן הגוף. טיפולים נוספים כוללים מתן צמחי מרפא ותוספי תזונה, והמרת אוכלוסיית החיידקים המזיקים בחיידקים ידידותיים.

הסטטיסטיקות מלמדות שבמרבית מהמקרים נובעת הנפיחות בבטן בעקבות מחלת הקנדידה. הטיפול למיגור הקנדידה מותאם אל כל מקרה באופן אינדיבידואלי ועשוי לכלול תכנית טיפולית משולבת כגון דיאטת קנדידה ושינויים תזונתיים, טיפול בשיטת ההידרותרפיה, חימום גינקולוגי בשילוב גז אוזון במקרים של זיהומים נרתיקיים, עירוי תוך וירידי של ויטמינים ומינרלים במצבים של תשישות וכדומה.

נגישות

לתאום פגישה

מוזמנים לשלוח לנו הודעה