מהי שחיקת סחוס בברך?

מהי שחיקת סחוס בברך?

שחיקת סחוס בברך מוגדר כתהליך ניווני שפוגע במפרקים ותדירותו עולה ככל שמתבגרים.

התהליך מתרחש כשהסחוס שעוטף את קצות העצמות במפרק נשחק ומוביל לחיכוך בין עצם לעצם בעת כיפוף המפרק. במרוצת השנים מוביל החיכוך לשינויים ניווניים בעצם ולכאבים.

נתונים סטטיסטיים מראים כי כאבים ברגליים בעקבות שחיקת סחוס המפרק מתחילים להתפתח בדרך כלל בגילאי הביניים ועלולים לפגוע במרבית האוכלוסייה המבוגרת. הגורם המדויק האחראי לשחיקת הסחוס בברך עדיין אינו ידוע בוודאות, אך התופעה נחשבת לניוונית המתרחשת כשהפרקים נתונים תחת עומס מכני גבוה ומתמיד.

751

הסיבות לתופעה של שחיקת סחוס בברך

חשוב לדעת כי השימוש בסחוס מוביל, אמנם, לשחיקתו, אך הוא נבנה במקביל מחדש כל העת. יחד עם זאת, קצב התחדשות הסחוס פוחת בהדרגה ככל שעולה הגיל, עד לשלב שבו הסחוס אינו עומד עוד בקצב השחיקה. כמו כן, במרוצת השנים נפגמים כישוריו של סחוס לספוח מים, כשהדבר מוביל להתפוררות הסחוס, לקליטתו ופירוקו בממברנה סינוויאלית, כשהתהליך מלווה בדרך כלל בדלקות.

שחיקת סחוס בברך גורמת להתחככותן של עצמות המפרק זו בזו ולכאבים, והגוף מתחיל בייצור אוסטאופיטים (זיזי עצם) אשר גורמים למפרק להיראות גדול ונפוח יותר ולצמצום טווחי התנועה. הירידה בתנועות המפרק מובילה גם במשך הזמן להתדלדלות הסחוס שעמידותו בעומסים פוחתת, ולהיחלשות השרירים האחראיים להפעלתו.

שחיקת סחוס בברך- סימפטומים

שחיקת סחוס בברך עשויה להתבטא במגוון סימפטומים כגון כאבים ורגישות, נפיחות, נוקשות וחריקות בעת הפעלת המפרק בעקבות השפשוף של עצמות המפרק זו בזו. הכאבים מתפרצים לרוב במהלך פעולות הכרוכות בנשיאת משקל הגוף על המפרק הפגוע כגון קימה מישיבה לעמידה, דריכה, הליכה וכדומה.

בשלבים ההתחלתיים של התופעה יישנה בדרך כלל הקלה כלשהי בכאב לאחר מנוחה, אך במרוצת הזמן הופך הכאב לממושך וחריף יותר. נוקשותו של המפרק מתרחשת לרוב לאחר שנת הלילה, ועשויה להשתחרר לאחר החימום של המקום במשך כמחצית השעה. במידה ושחיקת סחוס בברך מלווה בהתלקחויות דלקתיות, עשוי המפרק הפגוע  להיות נפוח, חם וכאוב במיוחד.

הטיפול הקונבנציונלי בכאבי ברכיים

הטיפול הקונבנציונלי המקובל למצבים של שחיקת סחוס בברך כולל לרוב תרופות משככות כאבים ותרופות נוגדות דלקת במקרים של דלקת חריפה. הפחתה במשקל ופעילות גופנית בפיקוח פיזיותרפיסט עשויות אף הן להקל על המוגבלות התפקודית והכאב.

במצבים של דלקת חריפה עשויה להינתן גם זריקת קורטיזון שהשפעתה נמשכת שבועות עד חודשים ספורים. רופאים מסוימים עושים שימוש בהזרקת חומצה היאלורונית לסיכוך המפרק, אך יעילות טיפול זה שנויה כיום במחלוקת. במקרים החמורים יומלץ למטופל לפנות לניתוח להחלפת המפרק.

נגישות

לתאום פגישה

מוזמנים לשלוח לנו הודעה