שירות פליאטיבי

טיפול תומך פליאטיבי

טיפול פליאטיבי, או טיפול תומך הם ביטויים שונים שמשמעותם זהה ופירושה טיפול שמטרתו לסייע לחולה, להקל עליו ולעטוף אותו כחלק מתכנית טיפולית רחבה יותר בבעיה רפואית.

לא מדובר כאן בטיפול הממוקד בשורש המחלה או השואף לריפויה, אלא בכזה המתמקד במצוקות הנגרמות בעקבותיה למטופל. לכן, אין זה משנה מהם סיכויי ההחלמה ומהי הפרוגנוזה הרפואית ותמיד יש מקום לטיפול תומך ככלי עזר משמעותי.

במקרים בהם אדם נמצא בשלבים מתקדמים של מחלה סופנית, הרבה פעמים הטיפול הפליאטיבי הוא הטיפול היחידי, אך יש מקרים רבים בהם אדם חווה סבל פיסי, נפשי, או רגשי עקב מחלה כרונית ממושכת, או עקב שינוי פתאומי במצבו הבריאותי בשל תאונה, ניתוח קשה, או חבלה ועליו להתמודד עם המצב החדש באופן זמני, או להסתגל לשינוי באופן קבוע.

כך או אחרת, מטרתו של הטיפול הפליאטיבי הוא להקל על הסבל ולמתן אותו באמצעות מגוון טכניקות טיפוליות פיסיות ופסיכולוגיות, על ידי הקניית דרכי התמודדות שונות למטופל וציודו בכלים שיאפשרו להפחית את הפגיעה בתפקוד היום-יומי שלו למינימום.

שירות פליאטיבי

למה ניתן לצפות משירות פליאטיבי?

אחד המאפיינים הבולטים של הטיפול הפליאטיבי, אשר מבדילים אותו מטיפול רפואי ממוקד, הוא נקודת המוצא שלו.

מאחר שמטרתו אינה לרפא אלא להקל, נקודת המבט הטיפולית היא מאד כוללנית ומקיפה ומתייחסת למעגלים ההולכים ומתרחבים, שהמטופל הוא המרכז שלהם.

אם משתמשים בדימוי המעגלים, ניתן להגדיר את המטופל כמעגל הראשון והפנימי ביותר, את בן או בת הזוג שלו ואת משפחתו הגרעינית כמעגל השני, את המשפחה המורחבת והחברים כמעגל השלישי וקשרים חברתיים, עסקיים, ואחרים, או קשרים עם מוסדות כמעגלים הרביעי, החמישי וכן הלאה.

במסגרת טיפול פליאטיבי מבוצע אבחון של מצב המטופל בכל אחד ממעגלי החיים והפעילות שלו בכמה מישורים:

  • יכולתו התפקודית מבחינה פיסית וקוגניטיבית.
  • מידת התמיכה שיש לו מצד הסובבים אותו בכל אחד מן המעגלים.
  • משאבים חומריים העומדים לרשותו כגון רכב המותאם לצרכיו, אפשרות למימון טיפולים מיוחדים או תרופות, בית מונגש ואביזרי עזר.
  • מצבו הרגשי, מידת החוסן הנפשי שלו והמוטיבציה שלו לעזור לעצמו ולהיעזר באחרים.
  • הדברים המפריעים לו ביותר והמסבים לו סבל.
    יש מטופלים שמקור הסבל העיקרי שלהם הוא כאב פיסי, אך סבל יכול להיגרם גם כתוצאה מחולשה ועייפות מתמשכות, מבחילות והקאות (אצל חולים אונקולוגיים למשל), מירידה בכושר התפקוד והעצמאות ופיתוח תלות באחרים כתוצאה מפגיעה פיסית או קוגניטיבית (למשל, לאחר אירוע מוחי), ועוד.

לאחר אבחון הבעיות העיקריות, הטיפול שואף לצמצם אותן למינימום האפשרי ולעיתים אף לפתור חלק מהן לחלוטין, במסגרת האפשר.
האבחון והטיפול מבוצעים על ידי צוות רב מקצועי, המורכב מרופאים, אחיות, פסיכולוגים, עובדים סוציאליים, קלינאי תקשורת, פיזיותרפיסטים, מרפאים בעיסוק, מטפלים ברפואה משלימה וגם בשילוב מדריכים רוחניים ואנשי דת.

ישנן זכויות רבות שניתנות מהמדינה בהתאם לקריטריונים ולהגדרות של המוסד לביטוח לאומי, המסופקות במסגרת בתי וקופות החולים, חברות לשירותי סיעוד, עמותות שונות, מרכזי פנאי ועוד.

טיפול פליאטיבי לשיפור רווחת המטופל במרכז הרפואי "דיין קליניק"

שמי דר' יוסף דיין, רופא מומחה ברפואה פנימית ובוגר לימודי הומאופתיה, בעל ניסיון מקצועי ומעשי נרחב בעבודה בבתי חולים ובטיפול במטופלים הסובלים מקשת של בעיות ומכאובים.

הקמתי את "המרכז הרפואי דר' דיין לרפואה משולבת" שפועל כבר קרוב ל-4 עשורים, לאחר שהתחלתי לשלב טיפול ברפואה משלימה במסגרת עבודתי בבית החולים וראיתי שוב ושוב כיצד השילוב בין הרפואה הקונבנציונלית והמשלימה מחולל נפלאות ומשיג תוצאות מדהימות מעל ומעבר לאלו שהרפואה הקונבנציונלית יודעת להציע לבדה.

אחד היתרונות הגדולים בגישה הטיפולית המשולבת טמון בשינוי תפיסתי בכל הנוגע להתייחסות למטופל.

בעוד שהרפואה הקונבנציונאלית, ברוב המקרים ממוקדת במחלה, הרי שהרפואה המשולבת ממוקדת במטופל.

תפיסת המטופל במרכז וההתייחסות ההוליסטית לכל צרכיו כאדם, שונה מאד מבידוד המחלה כמשתנה היחידי שבו ממוקד הטיפול.

אני מאמין גדול בכך, שהדרך להטבה ולריפוי ממשיים וארוכי טווח היא במתן מענה כולל ומקיף לתחושותיו, סבלותיו, ורגשותיו של המטופל, לא פחות ואולי אף יותר – מאשר להעלמת או בלימת גורם המחלה עצמו.

זוהי גם גדולתו של הטיפול הפליאטיבי, שמעצם מהותו נועד להקל על המטופל את התפקוד היום-יומי, את ההתמודדות עם הכאב, את הנסיגה הזמנית או הקבועה ביכולותיו הפיסיות או הקוגניטיביות ואת שאר גורמי הסבל הנובעים ממחלתו.

צוות המרפאה שלנו פועל מתוך חמלה ואהבת אדם, מעניק ליווי אישי חם ותומך ומציע תכנית טיפול אישית מקיפה ומותאמת לכל מטופל.

בין היתר, הטיפול המתבצע במרפאתנו הינו אינפוזיות (עירויים) של ויטמינים ומינרליים מסוגים שונים, חומצות אמינו (=אבני בניין של חלבונים), אומגה 3+6, מגנזיום וברזל כאשר התאמת הרכב העירוי וסוג העירוי הינה פרטנית ומותאמת לכל מטופל ומטופל ובחלק מהמקרים מוסיפים גם טיפולים באוזון בעירוי או בזריקות.

אין סיבה שתתנו למחלה או לכאב להכריע אתכם ויש מקום לתקווה ולהקלה גם אם נדמה שכבר ניסיתם הכל.

צרו קשר לתיאום פגישת היכרות ואבחון:

בטלפון:  077-230-4715

באימייל:  dayanleads@gmail.com

או באמצעות טופס הפנייה בעמוד "צור קשר" כאן באתר

נגישות

לתאום פגישה

מוזמנים לשלוח לנו הודעה